Κυριακή, 1 Αυγούστου, 2021

Ολυμπιακοί αγώνες Τόκυο 2021 έναρξη: Ποιο είναι το πρόγραμμα;

Σε λίγες ημέρες αρχίζουν οι ολυμπιακοί αγώνες 2021.

Έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή 23 Ιουλίου 2021 η έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι πρώτοι Ολυμπιακοί Αγώνες χωρίς θεατές είναι πλέον γεγονός μετά τις ανακοινώσεις της ιαπωνικής κυβέρνησης

Θα υπάρχει μια σειρά από αθλήματα που πρωταγωνιστούν ατομικά αθλητές μας ή ομάδες της χώρας μας. Την ίδια ώρα υπάρχει η απόφαση της κυβέρνησης της νησιωτικής χώρας της ανατολικής Ασίας να πραγματοποιηθούν τελικά οι Αγώνες χωρίς θεατές λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ
ΣΤΙΒΟΣ (20)
Άνδρες

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης

50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλης

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης

Γυναίκες

100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου

Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη

20χλμ. βάδην: Αντιγκόνη Ντρισμιώτη

20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου

20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου

400μ.: Ειρήνη Βασιλείου

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13)
Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών:
Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης,
Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου,
Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης,
Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12)
Άνδρες

Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο

Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο

Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή

Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή

Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο

Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο

Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών

Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών

Άλκης Κυνηγάκης – ανοιχτή θάλασσα

Γυναίκες

Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα

Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9)
Ομαδικό
Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8)
Άνδρες

Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών

Γιάννης Μιτάκης – φιν

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών

Γυναίκες

Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών

Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ

Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4)
Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
Αννέτα Κυρίδου – σκιφ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3)
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2)
Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2)
Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό

ΠΑΛΗ (2)
Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ.

ΤΖΟΥΝΤΟ (2)
Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ (1)
Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (1)
Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους

ΞΙΦΑΣΚΙΑ (1)
Δώρα Γκουντούρα – σπάθη

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (1)
Παναγιώτης Γκιώνης – απλό

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ (1)
Φένια Τζέλη – 57 κιλά

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ (1)
Θοδωρής Ιακωβίδης -96κ.

Διαβάστε ακόμα

Διαβάστε ακόμα