Τα φαγητά που τρώμε την Καθαρά Δευτέρα είναι πολλά
![Τι τρώμε Καθαρά Δευτέρα](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEho7lj6vsMKJHTaO6tyNfFSTBiQjGzDwn2V0V-AyxP0gByIsM7rjoGc6kuyIjX_855T5n5ejk_OePnbwadv7Rvbo1k5R9L7hD22OAkcR5ZIMXkieJ5qgMtdQQNFNlDF-xjCWjunXPyAB8ynHO8GK4-Ux_mkwQMBKnrY_x_CqEYx0MfaNK47zq0YsZAssPs/s0/apantiseis.jpg)
Η Καθαρά Δευτέρα είναι και η έναρξη της Σαρακοστής όπου η παράδοση επιβάλλει νηστίσιμα φαγητά και εδέσματα. Τι τρώμε τελικά την Καθαρά Δευτέρα;
Τα φαγητά που τρώμε την Καθαρά Δευτέρα είναι πολλά. Δεν ξεχνάμε την λαγάνα που αποτελεί το κυριότερο και το πιο χαρακτηριστικό στοιχείο του σαρακοστιανού τραπεζιού. Την τιμητική της έχει η ταραμοσαλάτα, τα όσπρια και τα θαλασσινά.