Ένα πολύ μεγάλο θαύμα έγινε κατά την περίοδο της πεντηκοστής και είναι κινητή γιορτή.
Το θαύμα αυτό ορίστηκε να εορτάζεται τώρα γιατί ο Χριστός το έκανε κατά την περίοδο της Πεντηκοστής των Εβραίων.
Σε μια κολυμπήθρα βρήκε ο Χριστός έναν άνθρωπο παράλυτο που περίμενε τριάντα οκτώ ολόκληρα χρόνια για να μπει στο νερό. Δεν είχε άνθρωπο να τον βάλει μέσα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2bnAQpOAO8Iz7oopuUnqwxrW5J4bDAkoacKfYqwKD8RTZxFipcDGuMUTcEYKWqX4YHhAaFc4IvJr36TcZ-Ykm5kNMZkfX_Oqt4p6od29RMOGJBSFC_tMEXvGqxlpEi-gtRedditWtfv2DRW1zKr0CjxKWfHtzciAk917jed5qdX0gWCCBQ4jMUpWL/s0/kiriaki%20paralytoy.jpeg)
Σ’ αυτόν λοιπόν τον παράλυτο, τον πλησίασε ο Χριστός και τον ρωτησε αν θέλει να γίνει υγιής. Εκείνος του παρουσίασε το πρόβλημά του, ότι δηλαδή δεν έχει άνθρωπο να τον βάλει στην κολυμπήθρα. Ο Χριστός του είπε: «Σήκωσε το κρεβάτι σου και περπάτα». Κι αμέσως έγινε καλά.
Σήμερα 15 του Μάη πέφτει η Κυριακή του παραλύτου.